poniedziałek, 29 września 2014

"Apel drużyny/obozu"

Zacznijmy od tego, że Apel to jedna z from musztry.

Meldowanie

"Drużyna - na moją komendę - Baczność. Zastępami - Meldować."
Zastępowi podchodzą do np. oboźnego (prowadzącego musztrę) i ustawiają się przed nim w szeregu, następnie następuje jednoczesne oddanie honorów. "Oboźny (prowadzący musztrę)" wydaje komendę spocznij i po kolei odbiera meldunki, a po oddaniu ostatniego meldunku prowadzący jak i meldujący oddają jednocześnie honory. Następnie osoba prowadząca wydaje komendę - wstąp.


Rozkaz

Odczytanie rozkazu jest razem z komendami - Baczność, odczytanie nagłówka, daty, rozkaz L [..], spocznij, odczytanie treści, baczność. Czuwaj, podpisał (imię i nazwisko danej osoby), spocznij.

Hymn oraz flaga

Do uroczystego podniesienia flagi osoba prowadząca apel powinna wyznaczyć osoby do sztabu, lub pojedynczego harcerza do podniesienia flagi, podając komendy "Druh / Poczet do podniesienia flagi - wstąp", "Baczność - do hymnu ZHP", a po hymnie "Baczność - spocznij", "Druh / poczet - wstąp"
Wykonał: dh. Adrian Białek

niedziela, 28 września 2014

"Meldowanie", "oddawanie honorów w miejscu"

Oddawanie honoru w miejscu

Oddawanie honoru w miejscu - postawa na baczność. Prawą ręku salutowanie: do beretu: palec środkowy i wsakujący przykłada sie do czoła pod kątem ok 50 stopni. Bez beretu palce: środkowy, serdeczny i wskazujący ręka zgięta w łokciu kąt ok 90 stopni.

Meldowanie

1. Salutowanie osobie której składany jest meldunek
 2. Postawa na baczność.
 3. Składanie meldunku: ~ czuwaj (stopień do stopnie, funkcja do funkcji) np druhu oboziny, zastępowy (swoje imię i nazwisko), melduje iż: (meldunek)
4. Odsalutowanie

Przygotowała: trop. Agata Kokoryn

"Postawa swobodna i zasadnicza", "wykonywanie zbiórek"

Postawa Swobodna
Postawa swobodna jest formą odpoczynku harcerza / harcerki. Przyjmując postawę swobodną, wysuwa się szybko lewą nogę do przodu.Ciężar naszego ciała spoczywa na prawej nodze. Ręce opuszczone swobodnie, wzdłuż. W tej postawie harcerz może poprawiać umundurowanie, zmieniać pozycję ustawienia nóg.


Postawa zasadnicza
Postawa zasadnicza określa gotowość do przyjęcia, wykonania i podawania komendy. W postawie zasadniczej harcerz jest nieruchomy. Ciężar ciała spoczywa na obu stopach. Pięty złączone, stopy lekko rozwarte . Brzuch lekko wciągnięty, klatka piersiowa lekko wysunięta przez lekkie cofnięcie ramion. Ramiona mają być na równej wysokości, położone równolegle do linii frontu. Ręce opuszczone swobodnie wzdłuż tułowia.Głowa lekko podniesiona, wzrok skierowany na wprost, usta zamknięte.
Wykonywanie zbiórek

Na komendę “zbiórka” harcerze i harcerki szybkim krokiem idą na określone miejsce i ustawiają się w odpowiednim szyku w postawie zasadniczej. Po wydaniu komendy "spocznij” harcerze powinni pokryć i wyrównać szyk.
Wykonał: dh. Adrian Białek

"Zwroty", "na wprost marsz", "kolejno odlicz"

Zwroty
Zwroty wykonuje się na komendę w prawo, w lewo, w tył zwrot. Na zapowiedź komendy harcerz lub harcerka przyjmują postawę zasadniczą. Na słowo “zwrot” wykonuje obrót na dwa stopnie. Przy zwrocie w lewo: stopień 1 – obrót na obcasie lewego buta i na czubku prawego buta, stopień drugi – najkrótszą droga dostawia szybko nogę pozostawioną w tyle. Przy zwrocie w prawo odwrotnie, zwrot w tył wykonuje się przez lewe ramię.

Na wprost marsz
Komenda ta polega na marszu przed siebie.

Kolejno odlicz
Po podaniu komendy "odlicz" harcerze / harcerki szeregu nr 1 szyku zbiórkowego zwracają głowy w prawo, z wyjątkiem prawoskrzydłowego. Prawoskrzydłowy zaczyna odliczanie zwracając głowę w lewo i podaje "Raz". Pozostali odliczający zwracają szybko głowy z prawej na lewą stronę, podając kolejne liczby, po czym zwracają głowę na wprost i przyjmują postawę swobodną. Harcerze kolejnych szeregów zwracają uwagę na podaną przez ich poprzedników liczbę, która także ich dotyczy, i wraz z nimi przyjmują postawę swobodną. Odliczanie w szyku marszowym odbywa się poprzez zwrot głowy w lewo i podanie liczby do tyłu, do kolejnego harcerza w rzędzie. Pozostałe elementy analogicznie jak w szyku zbiórkowym. Ostatni odliczający podaje głośno liczbę w kierunku wydającego komendę. Przy komendzie "Kolejno - odlicz", jeżeli szyk jest niepełny, lewoskrzydłowy/zamykający ostatniego szeregu, po odliczeniu, zwraca głowę w kierunku wydającego komendę i głośno melduje "Niepełny". W celu dokonania odliczenia grupy nie jest konieczne wychodzenie przed szyk. Dowodzący może wykonać wykrok z jednoczesnym zwrotem w lewo, stojąc pod kątem prostym do szyku.
Wykonała: dh. Justyna Krajewska 

"Dwójki w prawo twórz", dwójki w lewo twórz", "kolumnę dwójkową w marszu twórz"

Dwójki w prawo twórz:
Harcerze, na których podczas odliczania wypadła liczba jeden, wykonują w prawo zwrot. Oznaczeni liczbą dwa wykonują lewą nogą wykrok w przód, w prawo skos, z jednoczesnym zwrotem w prawo; energicznie dostawiając prawą nogę do lewej, stają na lewo od swych poprzedników.
Dwójki w lewo twórz:
Harcerze, na których podczas odliczania wypadła liczba dwa, wykonują w lewo zwrot. Oznaczeni liczbą jeden wykonują lewą nogą wykrok w przód, w lewo skos, z jednoczesnym zwrotem w lewo; energicznie dostawiając prawą nogę do lewej, stają na prawo od swojej pary.
Kolumnę dwójkową w marszu twórz:
Harcerze tworzą kolumnę dwójkową od czoła na zasadzie przechodzenia w przód na lewo od swych poprzedników.
Wykonała pion. Aleksandra Chrzanowska 

Umundurowanie

Mundur najczęściej składa się u chłopców z:

nakrycia głowy, koszuli mundurowej i pasa harcerskiego, spodni lub spodenek, getrów
u dziewczyn z:




 






nakrycia głowy, koszuli mundurowej, pasa harcerskiego, spódnicy oraz getrów  bądź spodni

To jest pełne umundurowanie, które powinieneś / powinnaś mieć. Oznaczenia typu krzyż, chusta i tym podobne dostaniesz w swoim środowisku.